czarna herbata

Herbata czarna – co kryje się pod tym określeniem?

Herbata czarna w różnych postaciach

Czarna herbata nie od dziś gości w naszych domach. Chętnie spożywamy ją rano i po południu, w samotne deszczowe popołudnie i wspólnie z rodziną czy gośćmi. Czym tak naprawdę jest herbata czarna?

Herbata to napar z liści i pąków krzewu Camellia. Popularne jej odmiany to Yunnan, Assam, Darjeeling czy herbata cejlońska. Ich nazwy pochodzą od rejonów, w których są uprawiane. Czarna herbata pochodzi z Chin, ale i inne kraje, takie jak Sri Lanka, Indie, Kenia, Indonezja, Turcja czy Wietnam, zajmują się jej produkcją. Herbatę czarną klasyfikuje się również ze względu na wygląd liści. Rozróżniamy całe liście, łamane, rozdrobnione i tak zwany pył herbaciany wykorzystywany do herbaty ekspresowej. Jednakże, najlepsze herbaty to z zasady całe liście, które nie mają nic wspólnego z pyłem herbacianym.

Zdrowa alternatywa

Liście herbaty są zbierane i skręcane, a następnie poddawane fermentacji i suszone. Czarna herbata zawiera mnóstwo substancji m.in. garbniki, olejki eteryczne, kwasy organiczne, a nawet niewielkie ilości witamin. Dzięki zawartości teiny, jest to napój poprawiający koncentrację, a także korzystnie wpływający na układ krwionośny. Ze względu na to, że może nieco podnosić tętno, nie poleca się pić herbaty późno wieczorem przed snem. Dodatkowo ma ona działanie antyoksydacyjne. Dzięki niej możemy utrzymywać prawidłowe nawodnienie organizmu.
Nie musi być to nudny napar, bowiem na przykład herbata z imbirem podnosi odporność i działa korzystnie podczas bólu gardła. Możemy dodać do niej także miód i cytrynę. Zwykła czarna, mocna herbata bez cukru może pomóc podczas problemów z żołądkiem. Możemy przyrządzić także masala chai, czyli herbatę Assam z mlekiem i przyprawami korzennymi. Kolejną popularną herbatą jest earl grey. To nic innego jak czarna herbata z dodatkiem olejku z bergamoty. Powinno się ją parzyć 2-3 min. Natomiast popularna English Breakfast to mieszanka herbaty Assam i Ceylon. Delikatniejsza od nich będzie herbata Darjeeling nieraz mylona z herbatą zieloną.
Herbata ma też inne ciekawe zastosowania. Płatki kosmetyczne nasączone zimnym naparem herbaty możemy położyć na opuchnięte, zaczerwienione oczy. Objawy przemęczenia szybko znikną. W dzisiejszych czasach, kiedy wiele godzin spędzamy przed ekranem komputera czy smartfonu, taki zabieg może być bardzo pomocny. Dodatkowo herbata działa przeciwpróchniczo i wzmacnia zęby, dlatego warto ją pić z tego powodu.

Zakupy w świetnej jakości

Dobry sklep z herbatami to bardzo duży wybór wysokiej jakości napojów. Warto poszukać takiego w swojej okolicy bądź Internecie. Dzięki temu będziemy mieli jeszcze więcej możliwości popróbowania nowych smaków. Często w takich miejscach możemy zakupić zestawy herbat. Jest to świetny pomysł na prezent dla kogoś bliskiego albo dla siebie samego. Herbata jest obecna w świecie człowieka od tysięcy lat. Warto nie zapominać o niej i skorzystać z jej licznych właściwości.