rooibos

Rooibos – dlaczego warto go pić?

Zdrowotne skutki picia rooibos

Dobra herbata kojarzy się Polakom głównie z tanimi mieszankami owocowymi z marketów. Czasami jednak warto dołożyć trochę więcej i kupić coś zdrowszego. Bardzo ciekawą opcją jest kupienie czerwonokrzewu paragwajskiego, często nazywanego rooibos. Jakie są jego największe zalety i dlaczego jego popularność stale wzrasta?
Rooibos pije się na dwa sposoby. Można kupić go w klasycznych torebkach, albo możemy kupić go też w formie sypkiej. W przypadku tego drugiego potrzebujemy specjalnego naczynia do zaparzania. Ta druga opcja jest polecana z uwagi na bardziej wyrazisty smak. Przy okazji występuje w nim zwiększona ilość składników odżywczych (dzięki brakowi dodatków w wersji torebkowej).

Rooibos szczególnie ceni się z uwagi na obecność przeciwutleniaczy. To też herbata z największą ilością witaminy C. Nie zabraknie też takich minerałów jak potas, sód czy magnez. Ciekawostką w składzie jest kwas cynamonowy, bardzo rzadki w przypadku herbat. Znany jest głównie za działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Herbata rooibos odstaje zatem wyraźnie od innych herbat. W tanich produktach oprócz owoców znajdziemy kilka mało odżywczych ziół, które w żaden sposób nie poprawią naszego zdrowia.

Niepowtarzalny smak

Zestaw herbat rooibos występuje w naprawdę różnych wariantach smakowych. Najbardziej znana jest wersja oryginalna, oparta wyłącznie na czerwonokrzewie paragwajskim. Ceni się ją za łagodny, słodkawy smak. Posiada charakterystyczny bursztynowy kolor. Istnieją też oczywiście różne jej odmiany. Często dodaje się dodatkowe owoce czy takie wzmacniacze smaku jak rumianek.
Warto spróbować wszystkich rodzajów i ustalić najlepszą wersję dla siebie. Sklep z herbatami oferuje często zestaw mniejszych torebek, gdzie każda zawiera inną mieszankę rooibos. Musimy jednak pamiętać, że większa ilość dodatków zmniejsza esencję samego czerwonokrzewu, przez co ograniczamy ilość witaminy C i przeciwutleniaczy. Dodatki same w sobie nie są złe, ale nie można przesadzać z ich ilością.